Aktīvā ogle ir adsorbents, kas bija zināms jau vairākus simtus gadu pirms mūsu ēras. Tā tika izmantota medicīniskiem nolūkiem un kā tīrīšanas līdzeklis. Rūpniecībā pirmo reizi tika izmantota 1900. gadā kā sīrupa atkrāsošanas līdzeklis. Ogles tika plaši lietotas arī pasaules kara laikā - gāzmaskās aizsardzībai pret bīstamām gāzēm un tvaikiem.

Aktīvā ogle ir melns, porains, amorfa sorbents. Pateicoties savai sorbcijas spējai, īpatnējās virsmas laukumam (kas sasniedz līdz pat 2500 m2/g), poru lielumam un izvietojumam vai granulācijai, aktīvā ogle ir lielisks un universāls adsorbents.

Pastāv daudz teoriju par mikroskopisko aktīvās ogles struktūru un tās ietekmi uz sorbenta iedarbību. Aktīvās ogles pamata struktūrvienība ir heksagonālā grafīta struktūra, proti, neskaitāmu sīku grafīta plāksnīšu forma. Plāksnītes savā starpā ir savienotas ar ķīmiskajām saitēm, veidojot šķeltnes, plaisas un iedobes, kurās tiek adsorbēti netīrumi.

Aktīvo ogļu iekšējās struktūras pieejamība palielina adsorbcijas procesa ātrumu un efektivitāti. Visvairāk izmantotās aktīvās ogles virsmas laukums ir no 800 līdz 1500 m2/g. Šo ogļu virsmai ir īpaši raksturīgas mikroporas, kuru reālais diametrs ir mazāks par 2 nm. Faktiski, aktīvā ogle sastāv no sarežģītā poru tīkla, kas klasificētas kā:

  • Mikroporas ( < 2 nm diametrs)
  • Makroporas ( 2-50 nm diametrs)
  • Mikroporas ( > 50 nm diametrs)


Adsorbcija uz aktīvās ogles galvenokārt notiek mikroporās, mazākā mērā mezoporās, taču makroporas kalpo tikai kā adsorbāta plūsmas kanāli uz mezoporām un mikrporu virsmā. Poru izmēru sadalījums aktīvajā oglē ir atkarīgs no izmantotās izejvielas un tās ražošanas metodes un apstākļiem.

Lasīt arī::

Kontakta forma


Uzņēmuma nosaukums *

E-mail *

Tālrunis *
Jūsu jautājums *


Jautājums tika nosūtīts

Paldies
Error, please retry. Your message has not been sent